Kategorie
Warto wiedzieć

Aplikacja dla diabetyków – Kalkulator WBT

Kalkulator WBT służy do obliczania wymienników białkowo-tłuszczowych przez osoby chore na cukrzycę. Jest prosty i szybki w użyciu, pomagając diabetykom lepiej zarządzać cukrzycą. Możliwe jest wybranie dwóch metod: białkowo-tłuszczowej albo kcal-węglowodanowej. Wymienniki białkowo-tłuszczowe można również obliczyć dla określonej wagi porcji jedzenia. Dzięki precyzyjnemu obliczeniu WBT, osoba chora na cukrzycę może lepiej obliczyć jaką dawkę insuliny powinna przyjąć do posiłku.

Program jest bardzo prosty w użyciu:

  1. Bierzesz do ręki dowolny produkt
  2. Patrzysz na tabelkę wartości energetycznych
  3. Wprowadzasz dane do kalkulatora
  4. Widzisz ile produkt ma WBT

Aplikacja Kalkulator WBT dostępna jest póki co tylko w Google Play, na urządzenia z Androidem. Twórcy zapowiadają, że niedługo pojawi się również wersja na iOS w sklepie App Store.


Na rynku aplikacji brakowało mi najprostszej, która umożliwiłaby szybkie policzenie WBT na podstawie tabelki wartości odżywczych znajdującej się na większości produktów. I do tego po polsku. Dlatego wpadliśmy z Przemkiem Majewskim (CEO DiabetesLab) na pomysł żeby taką stworzyć i dać cukrzykom jakieś proste oraz darmowe rozwiązanie żeby lepiej liczyć Wymienniki Białkowo-Tłuszczowe. Jest to bardzo prosty kalkulator, który (w niedalekiej przyszłości) chcemy rozwijać o bardziej zaawansowane funkcje. To aplikacja od cukrzyków (wszystkie osoby, łącznie z programistami, mają zdiagnozowany typ 1 cukrzycy) dla cukrzyków – mówi Jarosław Jerry Gilewicz z Cukrzyca.Tech.

DiabetesLab to startup, w którym pasja tworzenia jest nieodzownym elementem każdego projektu. Oprócz tego osoby pracujące w DiabetesLab są też diabetykami, dlatego głównym obszarem ich działalności jest rozwój narzędzia ułatwiającego codzienne życie osobom dotkniętym cukrzycą.

Cukrzyca.Tech jest miejscem, które łączy świat cukrzyków z wiedzą o technologii, która wspomaga codzienne życie diabetyka. Największe centrum wymiany doświadczeń oraz testowania sprzętu do pomiaru glikemii czy rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję.

Autor: PSD Zd.Wola

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Oddział Miejsko Powiatowy w Zduńskiej Woli ul. Łaska 38