Edukacja

Cukrzyca to na pewno nie koniec świata, co najwyżej małe trzęsienie ziemi…

Na świecie żyją miliony ludzi z rozpoznaniem cukrzycy, którzy – mimo poważnej choroby – prowadzą normalny tryb życia, pracują w różnych zawodach, podróżują i bawią się. Warunkiem jest tylko skrupulatne przestrzeganie zaleceń dotyczących diety oraz regularne zażywanie leków. Cukrzyca, jak żadna inna choroba, nagradza dbających o zdrowie i szybko karze lekceważących je. Ponieważ jest przypadłością na całe życie i nie da się jej wyleczyć, pozostaje zastosowanie optymalnej strategii – trzeba z nią zgodnie żyć!

Skuteczne kontrolowanie cukrzycy wymaga bardzo dużego zdyscyplinowania i systematyczności. Łatwiej będzie to osiągnąć, gdy zabiegom leczniczym czy kontrolnym przypiszemy status rutynowych czynności i wpleciemy je w rytm zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych wykonywanych każdego dnia.

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób. Należy pamiętać, że cukrzyca dotyka całe społeczeństwa i to bez względu na wiek, od niemowląt aż po wiek senioralny. Dlatego też nasze Stowarzyszenie prowadzi cykliczne akcje  edukacyjne.

Dzięki takim działaniom i nowatorskim metodom leczenia oczekuje się, że pacjent stanie się idealny, opanuje potrzebne umiejętności i będzie je stosował w codziennym życiu. Uniknie w ten sposób wielu zaburzeń i hospitalizacji. Życie jednak uczy nas, że dzieje się to zbyt rzadko albo krótko. Często natomiast napotyka się różne trudności.  W całym społeczeństwie, także wśród chorych na cukrzycę, są osoby samotne, niezdolne pojąć zasad domowego leczenia, chore, zestresowane, nie mające wsparcia rodzinnego.

W leczeniu cukrzycy istotną rolę odgrywa postępowanie niefarmakologiczne polegające na przekonaniu osoby z cukrzycą do zdrowego trybu życia. Obejmuje to obok propagowania wysiłku fizycznego, rzucenia palenia – przede wszystkim zdrową dietę

Wiele osób po usłyszeniu rozpoznania „cukrzyca” kojarzy sobie potrzebę drastycznych wyrzeczeń pokarmowych.

Panuje przekonanie, że od teraz wszystko się zmieni, lekarz zabroni mi jeść moje ulubione potrawy: ciasta, tłuste smażone mięsa i tym podobne.

Jeżeli dotychczasowy tryb życia hołdował zasadzie „żyć aby jeść” to niestety trzeba zmienić swoje myślenie. Jednak dieta chorego na cukrzycę powinna być zgodna z założeniami diety zdrowego człowieka i tak naprawdę nie odbiega od zaleceń żywieniowych przekazywanych osobie bez cukrzycy.

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi, a wynika to z zaburzeń wydzielania lub działania insuliny.

JW. Goethe powiedział: „Sama wiedza nie wystarcza trzeba ją jeszcze umieć zastosować”

Kategorie
Klub diabetyka Spotkanie edukacyjne

Spotkanie Edukacyjne 24.04.2024

Zapraszam Państwa na Otwarte Spotkanie Edukacyjne w dniu 24 kwietnia 2024 roku do Sali Kameralnej Miejskiego Domu Kultury „Ratusz”, które rozpoczyna się o godzinie 9:00.  

 Analiza składu masy ciała. Badanie informujące między innymi: o wskaźniku BMI, poziomie mięśni szkieletowych, poziomie tkanki tłuszczowej trzewnej. 
Do przeprowadzenia analizy potrzebne są gołe stopy – prosimy zatem o przygotowanie się i ubranie tak, by zapewnić dostęp do stóp. 

  

Kategorie
Klub diabetyka Warto wiedzieć

„Równowaga kwasowo-zasadowa źródłem zdrowia”

Zapraszam na prelekcję w Klubie Diabetyka do Ratusza w dniu 28 lutego 2024 (środa) o godz. 15:15, którą poprowadzi  Pani  Urszula Malinga – Naturopata

„ŹRÓDŁEM ZDROWIA JEST RÓWNOWAGA KWASOWO – ZASADOWA  ORGANIZMU”

Podczas prelekcji dowiemy się :

– co to jest kwasica metaboliczna niskiego stopnia i dlaczego dla naszego organizmu jest bardzo groźna !

– jak zbadać zakwaszenie organizmu

– do jakich chorób prowadzi zakwaszenie organizmu?:

–  otyłość, miażdżyca, cukrzyca, insulinooporność,  dna moczanowa, zwyrodnienia stawów, nadciśnienie, nowotwory…

– w jaki sposób i czym doprowadzić organizm do równowagi kwasowo – zasadowej .

Podczas spotkania będzie wyjątkowa możliwość skorzystania z BEZPŁATNEJ  analizy składu masy ciała

Zapraszamy – ilość miejsc jest ograniczona

Kategorie
Klub diabetyka Warto wiedzieć

Zmiana Numeru KRS w 2024 roku

Przy składaniu rozliczeń PIT za 2023 rok ulega zmianie Nr KRS

W tym roku (2024) przekazujemy swoje 1,5% odpisu od wpłaconego Urzędowi Skarbowemu podatku na  KRS 0000037573 z dopiskiem Zduńska Wola

Szanowni darczyńcy

W tym roku nie mamy możliwości zbierania 1,5% z odpisu od podatku za 2023 rok, ale nadal możemy wspierać Polskie Stowarzyszenie Diabetyków jako całość i sprawić, że środki te pozostaną w naszej organizacji, celem realizacji naszych wspólnych celów statutowych.

            Proszę zatem członków, diabetyków i sympatyków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków aby przekazywali w formie odpisu od podatku swoje 1,5%  na numer KRS Zarządu Głównego PSD 0000037573 – co będzie pożytkiem dla Wszystkich Diabetyków i Programów w Polsce.

Kategorie
Edukacja Klub diabetyka Wycieczki

Bieszczady – Solina 2024

SOLINA – wycieczka turystyczno-szkoleniowa 22-25.05.2024

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane i zapisane na wycieczkę do Biura Stowarzyszenia we wtorek lub czwartek od 9:00 do 12:00 w celu dokonania formalności

Kategorie
Warto wiedzieć

Przybywa chorych na cukrzycę

Z szacunków wynika, że w 2030 roku będzie w Polsce 4,2 mln chorych na cukrzycę – przekazało PAP Ministerstwo Zdrowia. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Może rozwijać się powoli i w każdym wieku. Choruje na nią wiele osób, która o tym nie wie.

 • Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2030 roku będzie w Polsce 4,2 mln chorych na cukrzycę
 • Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Może rozwijać się powoli i w każdym wieku, ale o tym długo nie dając objawów
Kategorie
Warto wiedzieć

Nowa przyczyna cukrzycy. Ważne odkrycie naukowców

Według nowego badania, do powstania cukrzycy przyczynia się enzym, który zmniejsza wrażliwość organizmu na insulinę. Odkrycie może otworzyć drogę do nowych terapii.

Enzym ma wpływ na działanie insuliny

Tlenek azotu to prosta cząsteczka, która ma jednak kolosalne znaczenie dla organizmu – m.in. rozszerza naczynia, poprawia pamięć, pomaga zwalczać infekcje, pobudza wydzielanie hormonów. Sposób jej działania był jednak owiany tajemnicą – przypominają naukowcy z Case Western Reserve University (Ohio, USA).

Kategorie
Lekarz radzi

Od stycznia nowa terapia w programie leczenia DME.

Pacjenci z cukrzycowym obrzękiem plamki (DME) leczeni będą nowocześnie i na światowym poziomie. Tradycyjne terapie anty-VEGF wymuszają na pacjentach stawianie się w ośrodku raz lub dwa razy w miesiącu. – Nie ma leku, którego jedno podanie likwidowałoby DME. Szansy na odciążenie gabinetów i chorych upatrujemy w nowych cząsteczkach, które pozwalają rzadziej podawać lek, zachowując skuteczność leczenia – mówi prof. Małgorzata Figurska z Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego.

 • – Takim preparatem, który pozwala u ponad 60 proc. pacjentów wydłużyć okres między iniekcjami nawet do 16 tygodni, jest bispecyficzne przeciwciało monoklonalne farycymab – opowiada ekspertka
 • Lek od stycznia będzie dostępny w programie leczenia pacjentów z chorobami siatkówki, wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki (AMD) oraz cukrzycowego obrzęku plamki (DME)
 • Usprawnienia wciąż wymaga natomiast profilaktyka cukrzycowych powikłań narządu wzroku. – Brakuje nam programu przesiewowego, który umożliwiłby wychwytywanie zmian na wczesnym etapie choroby – podkreśla prof. Figurska
 • Optymalnie, zdaniem specjalistki, byłoby dokonywać wstępnej oceny dna oczu już w gabinecie lekarza rodzinnego
 • – Zastosowanie rozwiązań z zakresu telemedycyny powinno odciążyć gabinety specjalistyczne i przyspieszyć diagnostykę – uważa okulistka
Kategorie
Warto wiedzieć

 Nowe zasady refundacji pasków do oznaczania glukozy

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat – w związku z wejściem w życie 1 stycznia nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie nowych zasad  refundacji pasków do oznaczania glukozy. Zmiany związane są z wejściem w życie 1 stycznia 2024 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Kategorie
Warto wiedzieć

Sprawdź czy twój pojazd jest kompatybilny z benzyną E10

Benzyna E10 już niebawem wejdzie do sprzedaży. Stacje paliw będą mogły ją sprzedawać od początku 2024 roku. Niektóre auta, nawet te wciąż popularne, nie mogą być tankowane tym paliwem z uwagi na konstrukcję silników.

https://e10.klimat.gov.pl

Lista popularnych samochodów, do których nie można nalać benzyny E10 (w nawiasie informacja, którą sprawdzisz w dowodzie rejestracyjnym by potwierdzić, że to ten model):

 • Alfa Romeo 147 – wszystkie wersje,
 • Alfa Romeo 156 – wszystkie wersje,
 • Alfa Romeo 159 1.9 JTS (poj. 1859 cm sześc.),
 • Alfa Romeo 159 i Brera 2.2 JTS (poj. 2198 cm sześc.),
 • Audi A2 1.6 FSI (moc 81 kW),
 • A3 8P 1.6 FSI (moc 85 kW) – do rocznika 2004,
 • A4 B6 2.0 FSI (moc 110 kW) – do rocznika 2004,
 • Audi A4 B6/B7 do rocznika 2008 z fabrycznym ogrzewaniem postojowym (wszystkie silniki),
 • Daewoo Matiz, Lanos, Nubira – wszystkie wersje,
 • Daewoo/Chevrolet Spark do rocznika 2006 – wszystkie wersje,
 • Fiat Doblo I 1.6 16V (poj. 1596 cm sześc.) – do rocznika 2010,
 • Fiat Stilo 1.6 16V (poj. 1596 cm sześc.),
 • Fiat Stilo 1.8 16V (poj. 1747 cm sześc.),
 • Fiat Stilo 2.4 20V (poj. 2446 cm sześc.),
 • Ford Mondeo Mk 3 1.8 SCI (moc 96 kW),
 • Lexus IS 250 (moc 153 kW) – do rocznika 2007,
 • Lexus GS 300 (poj. 2995 cm sześc.) – do rocznika 2007,
 • Mazda 323 – wszystkie wersje,
 • Mazda 626 – wszystkie wersje,
 • Mazda Demio – wszystkie wersje,
 • Mazda MX-5 NA – wszystkie wersje (początek VIN JMZNA…) – do rocznika 1998,
 • Mazda MX-5 NB – wszystkie wersje (początek VIN JMZNB…) – do rocznika 2005,
 • Mercedes Klasy C i CLK 200 CGI (poj. 1796 cm sześc. i moc 125 kW),
 • Mitsubishi Carisma 1.8 GDI (moc 92 kW),
 • Opel Vectra C i Signum 2.2 (moc 114 kW),
 • Opel Zafira B 2.2 (poj. 2198 cm sześc.),
 • Renault Laguna II 2.0 (moc 103 kW),
 • Renault Laguna II 2.0 Turbo (moc 120 kW),
 • Renault Vel Satis 2.0 Turbo (moc 120 kW),
 • Renault Avantime 2.0 Turbo (moc 120/121 kW),
 • Renault Espace IV 2.0 Turbo (moc 120 kW),
 • Seat Altea 2.0 FSI (moc 110 kW) do rocznika 2005,
 • Seat Leon II 2.0 FSI (moc 110 kW) do rocznika 2006,
 • Seat Toledo III 2.0 FSI (moc 110 kW) do rocznika 2005,
 • Skoda Felicia 1.3,
 • Toyota Avensis I 2.0 D-4 VVT-i (moc 110 kW),
 • Toyota Avensis II 2.0 D-4 VVT-i (moc 108 kW),
 • Toyota Avensis II 2.4 D-4 VVT-i (moc 120 kW),
 • Volkswagen Lupo 1.4 FSI (mocy 77 kW),
 • Volkswagen Polo 1.4 FSI (moc 63 kW),
 • Volkswagen Golf IV 1.6 FSI (moc 81 kW),
 • Volkswagen Bora 1.6 FSI (moc 81 kW),
 • Volkswagen Golf V 1.4 FSI (moc 66 kW),
 • Volkswaagen Golf V 1.6 FSI (moc 85 kW),
 • Volkswagen Golf V 2.0 FSI moc 110 kW),
 • Volkswagen Touran 1.6 FSI (moc 85 kW),
 • Volkswagen Touran 2.0 FSI (moc 110 kW),
 • Volvo S40/V40 1.8 GDI (poj. 1834 cm sześc.).
Kategorie
Klub diabetyka Lekarz radzi

Dzień Zdrowia w Inkubatorze

„Jasność umysłu na długie lata” to temat prelekcji lekarza Elżbiety Wojtkowskiej na którą Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i Zduńskowolska Rada Seniorów zapraszają wszystkich mieszkańców w dniu 16 listopada o godzinie 17:00 do Inkubatora Inicjatyw Społecznych przy ul Łaskiej 38.

Zadanie współfinansowane ze środków Prezydenta Miasta Zduńska Wola