Edukacja

Cukrzyca to na pewno nie koniec świata, co najwyżej małe trzęsienie ziemi…

Na świecie żyją miliony ludzi z rozpoznaniem cukrzycy, którzy – mimo poważnej choroby – prowadzą normalny tryb życia, pracują w różnych zawodach, podróżują i bawią się. Warunkiem jest tylko skrupulatne przestrzeganie zaleceń dotyczących diety oraz regularne zażywanie leków. Cukrzyca, jak żadna inna choroba, nagradza dbających o zdrowie i szybko karze lekceważących je. Ponieważ jest przypadłością na całe życie i nie da się jej wyleczyć, pozostaje zastosowanie optymalnej strategii – trzeba z nią zgodnie żyć!

Skuteczne kontrolowanie cukrzycy wymaga bardzo dużego zdyscyplinowania i systematyczności. Łatwiej będzie to osiągnąć, gdy zabiegom leczniczym czy kontrolnym przypiszemy status rutynowych czynności i wpleciemy je w rytm zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych wykonywanych każdego dnia.

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób. Należy pamiętać, że cukrzyca dotyka całe społeczeństwa i to bez względu na wiek, od niemowląt aż po wiek senioralny. Dlatego też nasze Stowarzyszenie prowadzi cykliczne akcje  edukacyjne.

Dzięki takim działaniom i nowatorskim metodom leczenia oczekuje się, że pacjent stanie się idealny, opanuje potrzebne umiejętności i będzie je stosował w codziennym życiu. Uniknie w ten sposób wielu zaburzeń i hospitalizacji. Życie jednak uczy nas, że dzieje się to zbyt rzadko albo krótko. Często natomiast napotyka się różne trudności.  W całym społeczeństwie, także wśród chorych na cukrzycę, są osoby samotne, niezdolne pojąć zasad domowego leczenia, chore, zestresowane, nie mające wsparcia rodzinnego.

W leczeniu cukrzycy istotną rolę odgrywa postępowanie niefarmakologiczne polegające na przekonaniu osoby z cukrzycą do zdrowego trybu życia. Obejmuje to obok propagowania wysiłku fizycznego, rzucenia palenia – przede wszystkim zdrową dietę

Wiele osób po usłyszeniu rozpoznania „cukrzyca” kojarzy sobie potrzebę drastycznych wyrzeczeń pokarmowych.

Panuje przekonanie, że od teraz wszystko się zmieni, lekarz zabroni mi jeść moje ulubione potrawy: ciasta, tłuste smażone mięsa i tym podobne.

Jeżeli dotychczasowy tryb życia hołdował zasadzie „żyć aby jeść” to niestety trzeba zmienić swoje myślenie. Jednak dieta chorego na cukrzycę powinna być zgodna z założeniami diety zdrowego człowieka i tak naprawdę nie odbiega od zaleceń żywieniowych przekazywanych osobie bez cukrzycy.

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi, a wynika to z zaburzeń wydzielania lub działania insuliny.

JW. Goethe powiedział: „Sama wiedza nie wystarcza trzeba ją jeszcze umieć zastosować”

Kategorie
Klub diabetyka Warto wiedzieć

Stopa cukrzycowa. Na Politechnice Łódzkiej powstało fotoaktywne urządzenie w postaci skarpety terapeutycznej

Naukowcy z Instytutu Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjne fotoaktywne urządzenie do domowej terapii zespołu stopy cukrzycowej. Zastosowana w nim technologia świetlna pobudza mikrokrążenie i pobudza tkanki do regeneracji. Urządzenie przechodzi obecnie procedury patentowe.

Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Utrzymująca się u chorego hiperglikemia powoduje szereg powikłań, m.in. uszkodzenia nerek, naczyń obwodowych, czucia, a także zespół stopy cukrzycowej.

Urządzenie opracowano w oparciu o nośnik tekstylny

– W przebiegu cukrzycy dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów w obrębie stopy. Tkanki są niedotlenione, stopa przestaje regulować poziom nawilżenia skóry, która staje się przesuszona i jest bardzo narażona na uszkodzenia. Powstają trudno gojące się rany, a w konsekwencji często dochodzi do amputacji. Aby zapobiegać tym powikłaniom, stworzyliśmy projekt fotoaktywnego urządzenia do terapii domowej stopy cukrzycowej – wyjaśniła dr inż. Iwona Nowak z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej,

Urządzenie – jak wyjaśniła – opracowano w oparciu o nośnik tekstylny, jest bardzo przyjemne dla skóry, posiada szereg emiterów fali świetlnej o długości 630 nm.

Kategorie
Edukacja Warto wiedzieć

Wsparcie dietetyczne dla diabetyków

Innowacyjne wsparcie dietetyczne dla diabetyków – projekt WUM

W Zakładzie Żywienia Człowieka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zrealizowaliśmy projekt w ramach „Społecznej Odpowiedzialności Nauki”, promujący medycynę kulinarną jako nowatorską metodę terapii żywieniowej w cukrzycy.

W ramach projektu powstały:

  • cykl warsztatów „Zdrowie od kuchni” (przygotowanie 4 posiłków dziennie w wariantach tradycyjnym i wege na cały tydzień),
  • materiały do pobrania: 56 przepisów z wyliczoną kalorycznością i wymiennikami oraz listy zakupów,
  • baza wiedzy: artykuły popularnonaukowe o terapii behawioralnej w cukrzycy.

Materiały są dostępne bezpłatnie dla dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2, a także dla lekarzy, pielęgniarek, edukatorów i studentów kierunków medycznych.

Zachęcamy do zapoznania się z efektami projektu i do współpracy w zakresie promocji tych treści wśród zainteresowanych środowisk.

Z poważaniem,
Beata Sińska

CUKRZYCA OD KUCHNI

OSIĄGNIĘCIA NAUKOWE MEDYCYNY KULINARNEJ JAKO ELEMENT TERAPII CUKRZYCY

Dofinansowano ze środków budżetu państwa

Dofinansowanie: 87 237,70 zł

Całkowita wartość: 97 237,70 zł

Dane do strony:

https://zdrowieodkuchni.wum.edu.pl/

dr hab. n. med. i n. o zdr. Beata Sińska

p.o. kierownika Zakładu Żywienia Człowieka Wydział Nauk o Zdrowiu ul. Erazma Ciołka 27; 01-445 Warszawa

Administratorem Danych Osobowych jest WUM

Ogólna klauzula informacyjna: https://www.wum.edu.pl/node/17087

Kategorie
Klub diabetyka Warto wiedzieć

VI Forum Liderów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Zakończyło się trwające 2 dni VI Forum Liderów Polskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego (PSD), w którym udział wzięło ponad 200 osób, w tym przedstawiciele PSD, ale też kluczowi klinicyści świata diabetologii i kardiologii, przedstawiciele pielęgniarek diabetologicznych, organizacji pacjenckich oraz Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Wnioski z forum są jednoznaczne. W ubiegłych latach diabetologia w Polsce zdecydowanie poszła do przodu, a wiele z wniosków Polskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego zostało wzięte pod uwagę i uwzględnione w programach systemowych, jednak są sprawy, które wciąż pozostają nie załatwione, pozostawiając Polskę w tyle za innymi krajami UE, czy to w zakresie opieki koordynowanej i edukacji, czy też w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii i farmakoterapii traktowanych przez Towarzystwa Naukowe za kluczowe, bo chroniące przed powikłaniami.

Otwierając Forum prezes PSD, Monika Kaczmarek, zaznaczyła, że jest ono okazją do tego, by zderzyć ze sobą wiele różnych spojrzeń na diabetologię w Polsce, po to, by móc odpowiedzieć na ważne pytanie: Co zrobić aby w 2030 roku leczyć cukrzycę na światowym poziomie. A tych z cukrzycą jest już dziś około 3 milionów, a szacuje się, że niezdiagnozowany jest kolejny milion.

Forum Liderów rozpoczął panel dyskusyjny z udziałem, aż 11 ekspertów. Każdy z nich wskazał na nieco inne wyzwania i szanse, które kształtować będę losy polskich diabetyków w najbliższym roku, ale także w bardziej odległej perspektywie.

„Pacjent z cukrzycą to pacjent wielochorobowy i dlatego leczenie go wymaga szerszego spojrzenia. Dużo w polskiej diabetologii się zmieniło na lepsze i jako pacjenci bardzo to doceniamy, ale to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. W Polsce powstają programy pilotażowe oferujące pacjentom bardziej holistyczną opiekę, czy chociażby takie, które chronią ich przed powikłaniem związanym ze stopą cukrzycową, ale potrzebujemy ich wprowadzenia na masową skalę.  W teorii mamy w Polsce dostęp do nowoczesnych technologii i farmakoterapii, które rekomendują Towarzystwa Naukowe i które są dostępne w innych krajach UE, ale niestety wygórowane kryteria refundacyjne wykluczają wielu pacjentów z dostępu do nich – często wbrew zaleceniom klinicystów”  – powiedziała Monika Kaczmarek, prezes PSD. 

Kategorie
Klub diabetyka Spotkanie edukacyjne

Otwarte Spotkanie Edukacyjne 27.03.2025

Zapraszamy na otwarte Spotkanie Edukacyjne w dniu w dniu 27.03.2025 roku do Sali Kameralnej Miejskiego Domu Kultury „Ratusz”, które rozpoczyna się o godzinie 8:00.  

Nasze cykliczne Spotkania Edukacyjne organizowane są dla wszystkich mieszkańców podczas których wykonywane są bezpłatne badania przesiewowe poziomu cholesterolu, trójglicerydów, cukru, ciśnienia tętniczego i słuchu.

Kategorie
Lekarz radzi Warto wiedzieć

Cukrzyca typu 2 a dieta

W leczeniu cukrzycy bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Jej celem jest uzyskanie optymalnego stężenia glukozy we krwi, prawidłowego profilu lipidowego, a także – utrzymanie odpowiednich wartości ciśnienia tętniczego.

U osób cierpiących na cukrzycę szczególnie istotne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Szacuje się, że około 80-90 proc. pacjentów z cukrzycą typu 2 to osoby otyłe.

Obniżenie masy ciała powoduje poprawę wskaźników gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Dlatego też u osób z cukrzycą, które mają nadmierną masę ciała, zaleca się obniżenie wartości energetycznej diety. Bardzo ważne jest również, aby posiłki spożywać regularnie, 4-6 razy dziennie, o stałych porach.

Dieta dla diabetyków a węglowodany

Kategorie
Edukacja Klub diabetyka Wycieczki

Pieniny 2025

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Zduńskiej Woli organizuje wycieczkę szkoleniowo turystyczna w Pieniny do Pensjonatu „WOLSKI” Mizerna 114; 34-440 Czorsztyn

w terminie 21-24.08.2025 r.

Kategorie
Edukacja Klub diabetyka Wycieczki

Kaszuby 2025

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Zduńskiej Woli organizuje wycieczkę szkoleniowo turystyczna na Kaszuby do Pensjonatu „KRYSTIAN” w Chmielnie

w terminie 22-25.05.2025 r.

Kategorie
Klub diabetyka Warto wiedzieć

Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest co roku 14 listopada. Data ta upamiętnia urodziny Fredericka Bantinga, kanadyjskiego lekarza, który wraz z zespołem odkrył insulinę – hormon niezbędny do życia osób z cukrzycą.

Celem tego dnia jest:

  • Zwiększenie świadomości na temat cukrzycy: Choroba ta dotyka coraz więcej osób na całym świecie i często jest niedoceniana lub źle rozumiana.
  • Promowanie zdrowego stylu życia: Regularna aktywność fizyczna i zrównoważona dieta są kluczowe w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy.
  • Wsparcie osób z cukrzycą: Dzień ten ma na celu podkreślić, że osoby z cukrzycą nie są same i mają prawo do pełnego i aktywnego życia.

Motyw przewodni Światowego Dnia Cukrzycy na lata 2024-2026:

Kategorie
Klub diabetyka Spotkanie edukacyjne

Spotkanie Edukacyjne 15.10.2024

Zapraszam Państwa na Otwarte Spotkanie Edukacyjne mieszkańców w dniu 15 października 2024 roku (wtorek) do Sali Kameralnej Miejskiego Domu Kultury „Ratusz”, które rozpocznie się o godzinie 9:00. 

https://www.facebook.com/diabetykzw/

Kategorie
Klub diabetyka Warto wiedzieć

Webinar edukacyjny organizowany przez firmę Abbott

Przed nami kolejne szkolenie webinarowe online przeznaczone dla osób z cukrzycą stosujących ciągły monitoring glikemii i/lub ich opiekunów. Tematem przewodnim będzie podrożowanie oraz zalecenia użytkowania z systemu FreeStyle Libre 2 w okresie letnim.

Szczegółowe tematy spotkania:

  • Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego podróżowania z cukrzycą.
  • Apteczka podróżna – czego nie może zabraknąć?
  • Najważniejsze zasady pielęgnacji skóry w miejscu aplikacji sensora.
  • Zaświadczenie podróżne dla osób stosujących system FreeStyle Libre 2.

Spotkanie poprowadzi ekspert Edyta Wojtczak specjalista ds. edukacji, coach zdrowia, Abbott Diabetes Care

Zarejestruj się już teraz: https://bit.ly/SzkoleniaFreeStyleLibre