Edukacja

Cukrzyca to na pewno nie koniec świata, co najwyżej małe trzęsienie ziemi…

Na świecie żyją miliony ludzi z rozpoznaniem cukrzycy, którzy – mimo poważnej choroby – prowadzą normalny tryb życia, pracują w różnych zawodach, podróżują i bawią się. Warunkiem jest tylko skrupulatne przestrzeganie zaleceń dotyczących diety oraz regularne zażywanie leków. Cukrzyca, jak żadna inna choroba, nagradza dbających o zdrowie i szybko karze lekceważących je. Ponieważ jest przypadłością na całe życie i nie da się jej wyleczyć, pozostaje zastosowanie optymalnej strategii – trzeba z nią zgodnie żyć!

Skuteczne kontrolowanie cukrzycy wymaga bardzo dużego zdyscyplinowania i systematyczności. Łatwiej będzie to osiągnąć, gdy zabiegom leczniczym czy kontrolnym przypiszemy status rutynowych czynności i wpleciemy je w rytm zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych wykonywanych każdego dnia.

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób. Należy pamiętać, że cukrzyca dotyka całe społeczeństwa i to bez względu na wiek, od niemowląt aż po wiek senioralny. Dlatego też nasze Stowarzyszenie prowadzi cykliczne akcje  edukacyjne.

Dzięki takim działaniom i nowatorskim metodom leczenia oczekuje się, że pacjent stanie się idealny, opanuje potrzebne umiejętności i będzie je stosował w codziennym życiu. Uniknie w ten sposób wielu zaburzeń i hospitalizacji. Życie jednak uczy nas, że dzieje się to zbyt rzadko albo krótko. Często natomiast napotyka się różne trudności.  W całym społeczeństwie, także wśród chorych na cukrzycę, są osoby samotne, niezdolne pojąć zasad domowego leczenia, chore, zestresowane, nie mające wsparcia rodzinnego.

W leczeniu cukrzycy istotną rolę odgrywa postępowanie niefarmakologiczne polegające na przekonaniu osoby z cukrzycą do zdrowego trybu życia. Obejmuje to obok propagowania wysiłku fizycznego, rzucenia palenia – przede wszystkim zdrową dietę

Wiele osób po usłyszeniu rozpoznania „cukrzyca” kojarzy sobie potrzebę drastycznych wyrzeczeń pokarmowych.

Panuje przekonanie, że od teraz wszystko się zmieni, lekarz zabroni mi jeść moje ulubione potrawy: ciasta, tłuste smażone mięsa i tym podobne.

Jeżeli dotychczasowy tryb życia hołdował zasadzie „żyć aby jeść” to niestety trzeba zmienić swoje myślenie. Jednak dieta chorego na cukrzycę powinna być zgodna z założeniami diety zdrowego człowieka i tak naprawdę nie odbiega od zaleceń żywieniowych przekazywanych osobie bez cukrzycy.

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi, a wynika to z zaburzeń wydzielania lub działania insuliny.

JW. Goethe powiedział: „Sama wiedza nie wystarcza trzeba ją jeszcze umieć zastosować”

Kategorie
Klub diabetyka Spotkanie edukacyjne

Spotkanie Edukacyjne 15.10.2024

Zapraszam Państwa na Otwarte Spotkanie Edukacyjne mieszkańców w dniu 15 października 2024 roku (wtorek) do Sali Kameralnej Miejskiego Domu Kultury „Ratusz”, które rozpocznie się o godzinie 9:00. 

https://www.facebook.com/diabetykzw/

Kategorie
Klub diabetyka Warto wiedzieć

Webinar edukacyjny organizowany przez firmę Abbott

Przed nami kolejne szkolenie webinarowe online przeznaczone dla osób z cukrzycą stosujących ciągły monitoring glikemii i/lub ich opiekunów. Tematem przewodnim będzie podrożowanie oraz zalecenia użytkowania z systemu FreeStyle Libre 2 w okresie letnim.

Szczegółowe tematy spotkania:

  • Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego podróżowania z cukrzycą.
  • Apteczka podróżna – czego nie może zabraknąć?
  • Najważniejsze zasady pielęgnacji skóry w miejscu aplikacji sensora.
  • Zaświadczenie podróżne dla osób stosujących system FreeStyle Libre 2.

Spotkanie poprowadzi ekspert Edyta Wojtczak specjalista ds. edukacji, coach zdrowia, Abbott Diabetes Care

Zarejestruj się już teraz: https://bit.ly/SzkoleniaFreeStyleLibre

Kategorie
Lekarz radzi Warto wiedzieć

Od czego zależy sposób leczenia cukrzycy typu 2?

Ja mam tabletki, a sąsiadka dostała insulinę, czy to znaczy, że też powinnam zmienić leczenie – pacjenci z cukrzycą typu 2 często porównują metody terapii, zlecone im przez lekarza i zastanawiają się, czy oby na pewno wszystko jest w porządku. Niby jednak choroba, a sposoby radzenia sobie z nią niekiedy zupełnie inne…

Zagadnieniu „Od czego zależy sposób leczenia cukrzycy typu 2” poświęcony był webinar, zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków we współpracy z firmą Merck. Ekspertem spotkania była prof. dr hab. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, która wyjaśniła na czym polega progresywny charakter cukrzycy i przedstawiła etapy jej leczenia, uzależnione od etapu rozwoju choroby, a następnie odpowiadała na pytania uczestników.

Naturalny rozwój choroby
Kategorie
Warto wiedzieć

Zmiana wskazań refundacyjnych dla insulin długodziałających

W odpowiedzi na postulaty pacjentów i oczekiwania środowiska medycznego, Ministerstwo Zdrowia podjęło działania mające na celu ujednolicenie i uproszczenie dotychczasowych wskazań refundacyjnych insulin charakteryzujących się długim okresem działania.

Zgodnie z opublikowanym dnia 14.06 projektem obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, z dniem 1 lipca 2024 r. obowiązywać będą nowe, mniej restrykcyjne wskazania refundacyjne produktów leczniczych z grupy limitowej 14.3 Hormony trzustki – długodziałających analogów insuliny. Zmiany te obejmują usunięcie zapisów dotyczących konieczności stosowania insuliny NPH, występowania hipoglikemii oraz dokładnego doprecyzowania typu cukrzycy.

Jest to niezwykle ważna zmiana dla polskich pacjentów – szczególnie skorzystają na niej pacjenci z cukrzycą typu 2, którzy będą mieli szerszy dostęp do niezbędnych, nowoczesnych terapii, bez konieczności spełniania dotychczasowych restrykcyjnych wymagań. Nowe przepisy przyczynią się również do zwiększenia bezpieczeństwa terapii, co znacząco poprawi jakość życia osób z cukrzycą.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zabiegało o zniesienie tych restrykcji przez wiele lat. Cieszymy się, że dzięki staraniom całego środowiska udało się wreszcie poprawić dostęp pacjentów do długodziałających analogów insulin.

Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Źródło: Internet

Kategorie
Klub diabetyka Spotkanie edukacyjne

Spotkanie Edukacyjne 24.04.2024

Zapraszam Państwa na Otwarte Spotkanie Edukacyjne w dniu 24 kwietnia 2024 roku do Sali Kameralnej Miejskiego Domu Kultury „Ratusz”, które rozpoczyna się o godzinie 9:00.  

 Analiza składu masy ciała. Badanie informujące między innymi: o wskaźniku BMI, poziomie mięśni szkieletowych, poziomie tkanki tłuszczowej trzewnej. 
Do przeprowadzenia analizy potrzebne są gołe stopy – prosimy zatem o przygotowanie się i ubranie tak, by zapewnić dostęp do stóp. 

  

Kategorie
Klub diabetyka Warto wiedzieć

„Równowaga kwasowo-zasadowa źródłem zdrowia”

Zapraszam na prelekcję w Klubie Diabetyka do Ratusza w dniu 28 lutego 2024 (środa) o godz. 15:15, którą poprowadzi  Pani  Urszula Malinga – Naturopata

„ŹRÓDŁEM ZDROWIA JEST RÓWNOWAGA KWASOWO – ZASADOWA  ORGANIZMU”

Podczas prelekcji dowiemy się :

– co to jest kwasica metaboliczna niskiego stopnia i dlaczego dla naszego organizmu jest bardzo groźna !

– jak zbadać zakwaszenie organizmu

– do jakich chorób prowadzi zakwaszenie organizmu?:

–  otyłość, miażdżyca, cukrzyca, insulinooporność,  dna moczanowa, zwyrodnienia stawów, nadciśnienie, nowotwory…

– w jaki sposób i czym doprowadzić organizm do równowagi kwasowo – zasadowej .

Podczas spotkania będzie wyjątkowa możliwość skorzystania z BEZPŁATNEJ  analizy składu masy ciała

Zapraszamy – ilość miejsc jest ograniczona

Kategorie
Klub diabetyka Warto wiedzieć

Zmiana Numeru KRS w 2024 roku

Przy składaniu rozliczeń PIT za 2023 rok ulega zmianie Nr KRS

W tym roku (2024) przekazujemy swoje 1,5% odpisu od wpłaconego Urzędowi Skarbowemu podatku na  KRS 0000037573 z dopiskiem Zduńska Wola

Szanowni darczyńcy

W tym roku nie mamy możliwości zbierania 1,5% z odpisu od podatku za 2023 rok, ale nadal możemy wspierać Polskie Stowarzyszenie Diabetyków jako całość i sprawić, że środki te pozostaną w naszej organizacji, celem realizacji naszych wspólnych celów statutowych.

            Proszę zatem członków, diabetyków i sympatyków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków aby przekazywali w formie odpisu od podatku swoje 1,5%  na numer KRS Zarządu Głównego PSD 0000037573 – co będzie pożytkiem dla Wszystkich Diabetyków i Programów w Polsce.

Kategorie
Edukacja Klub diabetyka Wycieczki

Bieszczady – Solina 2024

SOLINA – wycieczka turystyczno-szkoleniowa 22-25.05.2024

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane i zapisane na wycieczkę do Biura Stowarzyszenia we wtorek lub czwartek od 9:00 do 12:00 w celu dokonania formalności

Kategorie
Warto wiedzieć

Przybywa chorych na cukrzycę

Z szacunków wynika, że w 2030 roku będzie w Polsce 4,2 mln chorych na cukrzycę – przekazało PAP Ministerstwo Zdrowia. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Może rozwijać się powoli i w każdym wieku. Choruje na nią wiele osób, która o tym nie wie.

  • Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2030 roku będzie w Polsce 4,2 mln chorych na cukrzycę
  • Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Może rozwijać się powoli i w każdym wieku, ale o tym długo nie dając objawów
Kategorie
Warto wiedzieć

Nowa przyczyna cukrzycy. Ważne odkrycie naukowców

Według nowego badania, do powstania cukrzycy przyczynia się enzym, który zmniejsza wrażliwość organizmu na insulinę. Odkrycie może otworzyć drogę do nowych terapii.

Enzym ma wpływ na działanie insuliny

Tlenek azotu to prosta cząsteczka, która ma jednak kolosalne znaczenie dla organizmu – m.in. rozszerza naczynia, poprawia pamięć, pomaga zwalczać infekcje, pobudza wydzielanie hormonów. Sposób jej działania był jednak owiany tajemnicą – przypominają naukowcy z Case Western Reserve University (Ohio, USA).