Kategorie
Imprezy Klub diabetyka

Spektakl ,,Babski przekręt”

Poznajcie niesamowitą historię czterech nietuzinkowych kobiet, które otrzymują zlecenie, by ukraść słynny obraz z wizerunkiem Mona Lisy.

Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane, żeby dokonać kradzieży i odegrać się na ludziach, którzy je skrzywdzili. Czy im się to uda ? Czy znajdą wspólny język przy takiej różnicy charakterów? Czy otrzymają obiecane 100 milionów dolarów? I co zamierzają zrobić z tak niewyobrażalną i niedorzeczną sumą pieniędzy?

Zapraszamy na spektakl ,,Babski przekręt” w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza.

Kategorie
Warto wiedzieć

Normy glikemii i stężenie glukozy we krwi wskażą stan przed cukrzycowy i cukrzycę

Cukrzyca. Nowe wytyczne dotyczące leczenia cukrzycy

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej (PTMR) opublikowało wytyczne konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz diabetologii dotyczące opieki nad pacjentem z cukrzycą w podstawowej opiece zdrowotnej. Zalecenia, opracowane przez prof. Agnieszkę Mastalerz-Migas i prof. Krzysztofa Strojka, uwzględniają wdrażaną aktualnie do POZ opiekę koordynowaną. Eksperci podkreślają, że “cukrzyca typu 2 może i powinna być diagnozowana i leczona w POZ”.

– Niedopuszczalne jest kierowanie pacjenta z „podejrzeniem cukrzycy” czy stanem przedcukrzycowym do poradni diabetologicznej, ponieważ diagnostyka oraz leczenie pacjenta jest możliwe do realizacji w POZ – czytamy w podsumowaniu wytycznych.

Co jeszcze przewidują wytyczne? 

  • W opinii ekspertów, u każdego pacjenta z objawami sugerującymi cukrzycę należy oznaczyć stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej.
  • Każda placówka POZ powinna realizować program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), który jest elementem umowy na świadczenia w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.
  • Lekarz rodzinny powinien zachęcać swoich podopiecznych powyżej 35 roku życia do wzięcia udziału w tym programie profilaktycznym raz na 5 lat, a wybrane grupy ryzyka – kierować na częstsze badanie stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej.
  • Do rozpoznania cukrzycy konieczne jest badanie stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej lub oznaczenie stężenia hemoglobiny glikowanej.
  • Jeżeli wartości glikemii nie osiągają poziomów pozwalających na rozpoznanie cukrzycy, a stężenie HbA1c – tak, lub odwrotnie, jako podstawę przyjmuje się „gorszą” wartość.
  • Po rozpoznaniu cukrzycy należy rozpocząć leczenie pacjenta, zgodnie z aktualnymi wytycznymi.
  • Nie ma uzasadnienia, poza ściśle określonymi sytuacjami, kierowanie pacjenta ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 2 do Poradni Diabetologicznej.
Cukrzyca. Objawy i grupy ryzyka
Kategorie
Warto wiedzieć

Infekcje przy cukrzycy to problem poważniejszy, niż by się mogło wydawać

Infekcje wirusowe, takie jak grypa lub zapalenie wątroby typu B oraz bakteryjne, takie jak choroba pneumokokowa nie tylko znacznie utrudniają kontrolowanie cukrzycy, ale także mogą stanowić realne zagrożenie dla życia pacjentów. Jednocześnie osoby chorujące przewlekłe są w grupie zwiększonego ryzyka zakażenia oraz ciężkiego przebiegu infekcji. Dlatego towarzystwa naukowe, w tym Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rekomendują, aby diabetycy korzystali z dodatkowych szczepień ochronnych, przede wszystkim przeciwko grypie, WZW B oraz pneumokokom.

Sezonowe szczepienia przeciwko grypie rekomendowane są wszystkim, począwszy od niemowląt powyżej 6. miesiąca życia, a skończywszy na seniorach. Jednak w szczególności są one zalecane osobom, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych. W grupach zwiększonego ryzyka znajdują się między innymi:
• Osoby powyżej 55. roku życia
• Chorzy przewlekle na choroby metaboliczne, w tym na cukrzycę
• Przewlekle chorzy na niewydolność nerek
• Chorzy przewlekle na choroby układu sercowo-naczyniowego (zwłaszcza po zawale)
• Chorzy przewlekle na choroby układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc)

Edukowanie, a nawet alarmowanie osób z grup ryzyka o konieczności szczepień przeciwko grypie ma bardzo mocne uzasadnienie. Dane epidemiologiczne wskazują, że osoby obarczone dwoma i więcej czynnikami ryzyka (np. wiek + cukrzyca + choroba wieńcowa) mają 202 razy większe ryzyko powikłań i śmiertelności z ich powodu.

Kategorie
Klub diabetyka

WALNE ZEBRANIA CZŁONKÓW POLSKIEGO STOWARZYSZENIA DIABETYKÓW

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PSD KOŁO W DPS ZDUŃSKA WOLA

Zarząd Koła PSD Domu Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków na 15.03.2023 roku na godz. 9:00 w  DPS Zduńska Wola ul. Łaska 42

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PSD KOŁO W SZADKU

Zarząd Koła PSD w Szadku zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków na 25 marca 2023 roku na godz. 11:00 w  Domu Kultury ul. Widawska 16

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PSD ODZIAŁU MIEJSKO POWIATOWEGO W ZDUŃSKIEJ WOLI

PSD Oddział Miejsko Powiatowy w Zduńskiej Woli zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków na 26 kwietnia 2023 roku (środa) na godz. 9:00 w Sali Konferencyjnej Zduńskowolskiego Centrum Integracji „RATUSZ” w Zduńskiej Woli Plac Wolności 26 (I p. wejście „A” od str. Kina)

Kategorie
Warto wiedzieć

Cukrzyca a dieta -Żywienie w cukrzycy typu 2

Cukrzyca należy do jednej z najczęstszy chorób przewlekłych, a liczba osób chorujących wciąż rośnie. Jak podaje WHO: w 2025 roku liczba chorych na świecie będzie wynosiła aż 300 mln osób, a 75% będą stanowili chorzy z krajów rozwijających się. Odpowiednio skomponowana dieta cukrzycowa stanowi bardzo ważny element zapobiegający rozwojowi przewlekłych powikłań. Co zatem jeść przy cukrzycy i jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta cukrzycowa?

Cukrzyca – czym jest? Definicja i objawy

Cukrzyca to grupa chorób oraz zaburzeń metabolicznych o różnej etiologii, które charakteryzują się hiperglikemią (zwiększonym stężeniem glukozy we krwi) na czczo, po posiłkach lub między posiłkami. Przyczyną tego stanu może być upośledzone wydzielanie insuliny przez komórki β trzustki (niedobór insuliny) lub zaburzona reakcja komórek, tkanek i narządów na działanie insuliny (insulinooporność).

Jakie objawy mogą wskazywać na możliwość rozwoju cukrzycy? Wielokrotnie może ona przebiegać bezobjawowo, jednak do najczęstszych symptomów zalicza się: zwiększone pragnienie (polidypsja), wielomocz (poliuria), osłabienie, zmniejszenie masy ciała czy zmiany ropne na skórze.

Przewlekle występująca hiperglikemia przyczynia się do uszkodzenia, zaburzenia czynności, a także niewydolności wielu narządów: oczu, nerek, serca czy naczyń krwionośnych.

Cukrzyca typu 2 a dieta

U osób cierpiących na cukrzycę szczególnie istotne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Szacuje się, że około 80-90 proc. pacjentów z cukrzycą typu 2 to osoby otyłe.

Obniżenie masy ciała powoduje poprawę wskaźników gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Dlatego też u osób z cukrzycą, które mają nadmierną masę ciała, zaleca się obniżenie wartości energetycznej diety. Bardzo ważne jest również, aby posiłki spożywać regularnie, 4-6 razy dziennie, o stałych porach.

Kategorie
Imprezy

Walentynki 2023

Kategorie
Warto wiedzieć

Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1 zatwierdzony

Wspaniała wiadomość dla ludzi zagrożonych cukrzycą typu I

  • Cukrzyca typu 1, nazywana cukrzycą insulinozależną lub młodzieńczą, odpowiada za 10 proc. zachorowań powodowanych tą chorobą
  • Uznawana jest za schorzenie autoimmunologiczne, doprowadzające do niszczenia komórek trzustki odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny
  • – Chorzy z tą cukrzycą przez 100 lat polegali na insulinie, a dziś po raz pierwszy jesteśmy w stanie sięgnąć do przyczyn tej choroby – zaznaczył Chris Askew z Diabetes UK
  • Przyczynowe leczenie cukrzycy typu 1 ma zapewnić lek o nazwie Teplizumab, zatwierdzony do użycia w USA, o czym informuje BBC News
Teplizumab – nowy lek dla osób z cukrzycą typu 1
Kategorie
Wycieczki

Wycieczka do Milówki w lipcu 2023

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Zduńskiej Woli organizuje trzy dniową wycieczkę turystyczno-szkoleniową organizowaną dla członków i rodzin a także sympatyków naszego Stowarzyszenia do Milówki w terminie 07- 09.07. 2023.

Ośrodek „U Kubiców” zlokalizowany jest na północnym stoku góry Sybirki (637m n.p.m.), na drodze w kierunku Zwardonia, oferuje piękne widoki na pasmo Baraniej Góry i Masyw Pilska, co w połączeniu ze wspaniałym klimatem oraz bliskością lasu i rzeki stwarza doskonałe warunki do wypoczynku, także do uprawiania turystyki.

Kategorie
Klub diabetyka

Przegląd wydarzeń PSD 2022 roku

  1. „Czy w porządku mój żołądku”
  2. 30 Finał WOŚP 2022
  3. Walentynki 2022
  4. Tłusty czwartek 2022
  5. Zajęcia na basenach Zduńska Woda – AquaPark
  6. Wczasy diabetyków Święta Wielkanocne 2022
  7. Spotkanie Edukacyjne 27.04.2022
  8. Budzenie lata w Szadku 2022
  9. Turnus rehabilitacyjny w Jarosławcu 2022
  10. Turnus rehabilitacyjny Dziwnówek 2022
  11. Turnus rehabilitacyjny DĄBKI „DUET” 2022
  12. Turnus rehabilitacyjny MRZEŻYNO „SUS Travel” 2022
  13. Zielona Góra – szkolenie i turystyka
  14. Roztocze 2022 szkolenie i turystyka
  15. Piknik Historyczny 2022
  16. Chorwacja 2022, Belvedere4* Vrsar
  17. „Jak nie szkodzić sobie lekami”
  18. Wpływ ruchu na organizm osoby starszej
  19. Metamorfoza Pań
  20. Andrzejki 2022
  21. Pożegnanie Roku 2022
  22. Spotkanie opłatkowe 2022

Kategorie
Klub diabetyka

Życzenia na Boże Narodzenie 2022

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę pięknych chwil w świetle choinki, radosnych momentów w gronie najbliższych, dystansu do Świata w tym szczególnym, trudnym czasie i worka wspomnień, które pozostaną na kolejne lata. Niech pokój, miłość i szczęście otoczą dzisiaj nas wszystkich!
Wesołych Świąt! i wszelkiej pomyślności w Nowym 2023 Roku, by nigdy nie zabrakło ciepła drugiej osoby, a każdy dzień był pełen niezapomnianych chwil.

Henryk Domagała