Z szacunków wynika, że w 2030 roku będzie w Polsce 4,2 mln chorych na cukrzycę – przekazało PAP Ministerstwo Zdrowia. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Może rozwijać się powoli i w każdym wieku. Choruje na nią wiele osób, która o tym nie wie.
- Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2030 roku będzie w Polsce 4,2 mln chorych na cukrzycę
- Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Może rozwijać się powoli i w każdym wieku, ale o tym długo nie dając objawów
Osoby chorujące na cukrzycę o tym nie wie
To nie tylko polski problem. Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, w której nieprawidłowo działający układ odpornościowy organizmu niszczy komórki trzustki wytwarzające insulinę. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 potrzebują codziennych zastrzyków insuliny, aby kontrolować poziom glukozy we krwi. Cukrzyca typu 2 stanowi około 90 proc. wszystkich przypadków cukrzycy. Chorują na nią przede wszystkim osoby w wieku średnim i starszym, jednak coraz częściej jest ona diagnozowana również u młodych osób. W jej przypadku przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie.
Kto znajduje się w grupie ryzyka?
Objawy cukrzycy to pragnienie, suchość ust, częste oddawanie moczu, spadek masy ciała, osłabienie, infekcje skórne, zaburzenia widzenia. Objawy te pojawiają się przy znacznie podwyższonych wskaźnikach glukozy we krwi rzędu 250-300 mg%.
„Niższe wartości, ale już świadczące o cukrzycy, nie powodują żadnych dolegliwości, mimo że sprzyjają rozwojowi powikłań. Dlatego zdefiniowano tzw. grupy ryzyka – osoby, u których corocznie należy oznaczać stężenie glukozy we krwi” – wskazał resort zdrowia.
W grupie ryzyka znajdują się m.in.:
- osoby z nadwagą,
- cukrzycą w rodzinie,
- osoby z nadciśnieniem,
- podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi
„Prawidłowe żywienie, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia mają istotne znaczenie w prewencji cukrzycy i jej powikłań. Istotne zatem jest edukowanie społeczeństwa nt. zasad prawidłowego żywienia, a także podejmowanie działań mających na celu propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia” – podkreślił resort.
Punktem wyjścia do dobrego życia z cukrzycą jest wczesna diagnoza. Im dłużej dane osoby żyją z niezdiagnozowaną i nieleczoną cukrzycą, tym prawdopodobnie gorsze będą ich wyniki zdrowotne. Regularne wykonywanie badań umożliwia wczesne wykrycie nieprawidłowości w poziomie stężenia glukozy we krwi.
Źródło: Internet