Kategorie
Warto wiedzieć

Trzy leki w jednej tabletce! Nowość dla diabetyków typu 2

Na rynku pojawiła się trójskładnikowa tabletka. Co to oznacza dla diabetyków i diabetologów?

Trójskładnikowa tabletka obniży cukier we krwi osób z cukrzycą typu 2

FDA zatwierdziła Trijardy XR. To trójskładnikowy lek służacy do obniżenia poziomu cukru we krwi osób z cukrzycą typu 2. 

Trzy składniki aktywne to:

  • inhibitor SGLT2 – empagliflozyna, 
  • inhibitor DPP-IV – linagliptyna, 
  • chlorowodorek metforminy.

Dla kogo zalecany jest trójskładnikowy lek?

Lek zalecany jest do stosowania z dietą i ćwiczeniami. Trijardy XR nie jest wskazany niestety u pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz z kwasicą ketonową.

Wielu chorych na cukrzycę typu 2, którzy są już objęci planem leczenia obejmującym wiele leków, wciąż ma problemy z utrzymaniem kontroli poziomu cukru we krwi i może wymagać dodatkowego wsparcia, aby osiągnąć swój cel – powiedział prof. Ralph DeFronzo – Ważne są nowe opcje leczenia, które mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi bez obciążenia zwiększoną liczbą pigułek.

Trijardy XR będzie zażywany raz na dobę.

Łączy w sobie trzy dobrze znane leki, w tym metforminę o przedłużonym uwalnianiu, Jardiance, najczęściej przepisywany inhibitor SGLT2, oraz Tradjenta, inhibitor DPP-4.

Co zmieni trójskładnikowy lek u diabetyków typu 2?

Naukowcy odkryli, że linagliptyna nie zwiększa ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych i rozwoju choroby nerek u osób z cukrzycą typu 2.

Koncepcja preparatów złożonych zwiększa efektywność terapii. Sam fakt połykania 1 tabletki zamiast 3 zwiększa szansę na stosowanie się do zaleceń lekarskich.  Jestem przekonana, że terapia wielolekowa w 1 tabletce to ścieżka, która będzie coraz powszechniejsza w leczeniu przeciwhiperglikemicznym. –  mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, która z nadzieją przyjmuje nowy lek.

Autor: mgr Joanna Wiśniewska Źródło: www.cukrzyca.pl

Autor: PSD Zd.Wola

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Oddział Miejsko Powiatowy w Zduńskiej Woli ul. Łaska 38