Kategorie
Klub diabetyka Warto wiedzieć

Dłuższe życie z cukrzycą

Dlaczego w cukrzycy ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała

W ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” przedstawiamy cykl filmów poświęconych zdrowemu odżywianiu i aktywności fizycznej dla osób z cukrzycą typu 2. Zapraszamy na kolejny film, w którym Joanna Piotrowska, wykładowca na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, pokaże przykładowe ćwiczenia w ramach treningu Nordic Walking. Utrzymanie prawidłowej masy ciała, jest niezwykle ważne w cukrzycy. Zachęcamy do uprawiania sportu z zachowaniem środków ostrożności.

Nadwaga i otyłość w największej mierze pojawia się wśród osób z cukrzycą typu 2, która zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, czyli zależnych od naszego trybu życia i od tego co jemy. Jednak dotyczy to także pacjentów z cukrzycą typu 1. W ich przypadku masa ciała nie jest bezpośrednią przyczyną choroby. Nadmiar kilogramów nie służy zdrowiu, jednak w połączeniu z chorobą metaboliczną staje się on podwójnie niebezpieczny. Im więcej ważymy, tym trudniej jest nam osiągnąć prawidłowy poziom cukru we krwi, bo nadmiar tkanki tłuszczowej osłabia działanie insuliny i leków doustnych – mówi Joanna Piotrowska, wykładowca na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Joanna Piotrowska

Doktor nauk o kulturze fizycznej. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Nauczyciel dyplomowany , trener II klasy w piłce siatkowej, trener Nordic Walking PFNW/INWA i Bungy Pump IOAI. Instruktor i członek zarządu w UTW-AWF WARSZAWA jak również koordynator projektów finansowanych przez MPiPS i MSiT. W latach 2009-2012 Członek Zarządu INWA (International Nordic Walking Federation). Koordynator Komitetu Naukowego. Autorka szkoleń, programów nordic walking oraz artykułów naukowych i branżowych z zakresu aktywności i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży oraz osób starszych.

Zobacz film
O kampanii

Ogólnopolska kampania edukacyjna „Dłuższe życie z cukrzycą” ma na celu podnoszenie świadomości na temat cukrzycy, w tym cukrzycy typu 2, która dotyczy 80% chorych oraz zagrożeń związanych z tą chorobą, ze szczególnym uwzględnieniem powikłań sercowo-naczyniowych. W ramach kampanii realizowane są działania skierowane na poszerzanie wiedzy z zakresu powikłań cukrzycy, poprawy jakości i długości życia pacjentów. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na edukację społeczną dotyczącą diabetologii, w ramach kampanii prowadzone są także akcje w obszarze profilaktyki cukrzycy wśród zdrowych osób.

Więcej informacji o kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą” znajdziecie na stronie www.dluzszezyciezcukrzyca.pl

Źródło: www.mojacukrzyca.org

Autor: PSD Zd.Wola

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Oddział Miejsko Powiatowy w Zduńskiej Woli ul. Łaska 38