Kategorie
Warto wiedzieć

Cukrzyca typu 1 i 2: nowy rodzaj insuliny można wstrzykiwać co tydzień

Cotygodniowe podawanie nowego rodzaju insuliny to bezpieczna alternatywa dla codziennych zastrzyków w cukrzycy typu 2 – wykazały dwa badania kliniczne drugiej fazy.

  • Utrzymanie odpowiedniego leczenia insuliną to niemałe wyzwanie dla milionów chorych na cukrzycę
  • Cotygodniowo podawana insulina zmniejszy obciążenie pacjentów leczeniem i poprawi przestrzeganie zasad terapii – twierdzą naukowcy
  • Zmniejszenie częstości podawania insuliny może zredukować opóźnienia w rozpoczęciu terapii – zaznaczają specjaliści

Codzienne zastrzyki są nieprzyjemne, uciążliwe, a do tego niektórym osobom trudno jest o nich pamiętać. Dla skuteczności leczenia ważne są też różnorodne czynniki, takie jak odpowiednia dawka, czy pora jej podania.

Specjaliści uważają, że zmniejszenie częstości podawania insuliny może zredukować opóźnienia w rozpoczęciu terapii i poprawić długoterminowe przestrzeganie jej zasad, kontrolę poziomu glukozy i ostatecznie stan pacjenta.

Cotygodniowy zastrzyk z insuliny

Jak pokazały dwa badania kliniczne drugiej fazy, leczenie cotygodniowym zastrzykiem z insuliną nowego typu może być podobnie skuteczne, jak cotygodniowe iniekcje.

– Leczenie insuliną jest obciążające, wymaga częstych zastrzyków i nadal oznacza pewne stygmatyzowanie chorych. Opracowanie skutecznej i bezpiecznej insuliny, którą można podawać raz na tydzień to ogromny postęp – mówi prof. Ildiko Lingvay z University of Texas Southwestern Medical School, współautorka badań i konsultantka w sponsorującej oba projekty firmie Novo Nordisk.

Testy obejmujące łącznie prawie 360 pacjentów oceniły różne sposoby optymalizacji dawki insuliny i praktyczne aspekty jej stosowania. Okazało się na przykład, że korzystnie jest zacząć od wyższej dawki – tzw. dawki wiodącej, co pozwala na szybsze osiągnięcie założonego poziomu glukozy.

W leczeniu cukrzycy czeka nas zmiana zasad gry?

– Te dwa badania stanowiły podstawę dla większego badania trzeciej fazy, które już trwa w UT Southwestern i w innych miejscach. Jego cel to ocena skuteczności podawanej co tydzień insuliny u pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2 – wyjaśnia prof. Lingvay.

– Cotygodniowo podawana insulina zmienia zasady gry. Pozwoli zmniejszyć obciążenie pacjentów leczeniem i poprawić przestrzeganie zasad terapii. Nowy reżim leczenia ograniczy także obciążenie tych, którzy opiekują się chorymi na cukrzycę wymagającymi podawania insuliny. Dotyczy to np. pacjentów, którzy potrzebują pomocy w zastrzykach, mieszkają w domach opieki, czy mają kłopoty z pamięcią. Cotygodniowe iniekcje ułatwią leczenie i ograniczą kłopoty opiekunów – dodaje badaczka.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Autor: PSD Zd.Wola

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Oddział Miejsko Powiatowy w Zduńskiej Woli ul. Łaska 38