W związku ze zbliżającym się zakończeniem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnej dla insuliny Lantus, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska wystosowała pismo do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o pozostawienie leku w refundacji. Czy refundacja insuliny Lantus jest zagrożona? Sprawdzamy i wyjaśniamy!
Decyzja refundacyjna dla insuliny Lantus została wydana na 3 lata. Co ważne termin wejścia w życie decyzji jest różny dla różnego typu choroby. I tak w przypadku cukrzycy typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci od 6 roku życia decyzja została wydana w dniu 1 lipca 2019 roku, więc jest ważna aż do 30 czerwca 2022 roku.
Problem z końcem obowiązywania decyzji może dotyczyć pacjentów z cukrzycą typu 2, którym przysługuje refundacja Lantusa zgodnie z wykazem leków refundowanych, jak również pacjentów z cukrzycą typu 1 u dzieci w wieku od 2 do 6 lat oraz u pacjentów z cukrzycą o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO). W tych przypadkach decyzja została wydana 3 lata od 1 września 2017 roku, więc koniec okresu obowiązywania decyzji przypada na 31 sierpnia 2020 roku. I w tej sprawie prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska wystosował pismo do Ministerstwa Zdrowia.
Obecnie do refundowanego opakowania insuliny Lantus, 5 wkładów po 3 ml, pacjent dopłaca 90,02 zł.
W tym miejscu, w imieniu pacjentów diabetologicznych pragnę wyrazić swoje zaniepokojenie odpowiedzią, jaką otrzymaliśmy od podmiotu odpowiedzialnego. Według przekazanych nam informacji, Komisja Ekonomiczna negatywnie oceniła dalszą refundację leku. Niepokoją nas również niektóre wypowiedzi medialne Pana Ministra, mówiące o rewizji programów lekowych oraz możliwym zaprzestaniu refundacji dla poszczególnych leków z listy aptecznej. Sytuacja nas niepokoi, szczególnie gdy może dotyczyć leku, który jest określany jako „złoty standard leczenia” w diabetologii i o dostęp do którego walczyliśmy tak długo – pisze w liście do Ministerstw Zdrowia Pani Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
I dodaje: zwracam się z uprzejmą prośbą o utrzymanie refundacji insuliny Lantus. Głęboko wierzę, że Ministerstwo Zdrowia podejmie kolejną dobrą decyzję dla pacjentów diabetologicznych.
Przypominamy, że aktualnie obowiązuje lista z 1 marca 2020 roku. Specustawa z 2 marca 2020 roku związana z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 spowodowała, że w najbliższym czasie nie będzie aktualizacji wykazu leków refundowanych. Wykaz leków refundowanych obowiązujący od 1 marca 2020 roku zachowa swoja ważność aż do końca sierpnia 2020 roku.
Pełna treść listu Anny Śliwińskiej z ZG PSD do Ministra Zdrowia (kliknij tutaj).
Mamy nadzieję, że refundacja insuliny Lantus zostanie utrzymana. Będziemy śledzić kolejne doniesienia w tej sprawie.
Źródło: www.mojacukrzyca.org