Kategorie
Wczasy

Wpłaty na wczasy w Chorwacji

Wszystkie osoby, które zapisały się na wczasy w Chorwackim Hotelu „Beli Kamik” na wyspie KRK, a nie dokonały jeszcze pełnych wpłat,  zapraszam do Biura Stowarzyszenia w dniu 21 lub 23 lipca (wtorek lub czwartek) w godzinach od 9:00 do 12:00.

W przypadku braku możliwości skorzystania z powyższych terminów proszę o pilny kontakt:

Jest jeszcze wolne miejsce na wyjazd

diabetykzdwola@gmail.com; tel. 731 346 003

Wyjeżdżając za granicę powinieneś wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak wyrobić kartę EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świad­czeń zdrowotnych w czasie tymczasowego po­bytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego, w tym osobom które posiadają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z ustawodawstwa państwa człon­kowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Ubezpieczony, korzystający ze świadczeń zdrowotnych w ramach systemu, w którym istnieje obowiązek współpłacenia, również ponosi takie koszty.

Wniosek o kartę EKUZ w Sieradzu, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można składać pod adresem:

Pl. Wojewódzki 3,  98-200 Sieradz Kontakt telefoniczny +48 42 275 41 30

Godziny otwarcia: Poniedziałek:     08:00 – 16:00; Wtorek: 08:00 – 16:00 ; Środa:   08:00 – 16:00; Czwartek:          08:00 – 16:00 ; Piątek:  08:00 – 16:00

Chorwacja- wyjazd w pandemii

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chorwacja https://entercroatia.mup.hr

Podróżujący mogą skorzystać z aplikacji https://entercroatia.mup.hr/ w celu dokonania rejestracji przyjazdu, co przyspieszy procedury podczas odprawy granicznej. Na adres e-mail podany podczas rejestracji zostaną przesłane zalecenia epidemiologiczne.

Podróżni korzystający z usług medycznych, a nieposiadający karty EKUZ (lub innego uznawanego w Chorwacji ubezpieczenia zdrowotnego) zobowiązani są do pełnej odpłatności za te usługi.

Sugerujemy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, obejmującego usługę transportu medycznego.

1. Wybieram się do Chorwacji, czy mam obowiązek zarejestrować się na stronie https://entercroatia.mup.hr/?

NIE, nie ma takiego obowiązku. Jednak chorwackie służby sugerują dokonanie rejestracji, gdyż pomoże to uprościć i przyspieszyć odprawę graniczną.

2. Co się stanie, jeśli nie zarejestruję się na https://entercroatia.mup.hr/ a mimo to będę chciał przekroczyć granicę Republiki Chorwacji?

Procedura odprawy granicznej będzie wydłużona, gdyż w momencie przekraczania granicy służba graniczna będzie zbierać wszystkie te dane, które podaje się podczas rejestracji (m.in. miejsce pobytu, nr telefonu komórkowego, e-mail). Podanie takich danych jest obowiązkowe.

3. Zarejestrowałem/ -ałam się na stronie  https://entercroatia.mup.hr/ Do czego będą wykorzystywane podane przeze mnie dane?

Dane będą  mogły zostać wykorzystane wyłącznie w celach informacyjnych dot. epidemii koronawirusa.

4. Posiadam ważną kartę EKUZ. Czy w razie wypadku/zachorowania/zarażenia się koronawirusem jestem uprawniony do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w Chorwacji?

W Chorwacji posiadaczom karty EKUZ przysługuje częściowo odpłatna opieka medyczna w ograniczonym zakresie, tylko w sytuacji nagłej (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). Za okazaniem ważnej karty EKUZ za świadczenie zdrowotne płaci się tylko tzw. „partycypację” wynoszącą ok. 1-5% kosztu usługi medycznej (przykładowo 10 HRK za wydanie recepty lub skierowania).

Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.

Zdrowie, karty EKUZ

Przed wyjazdem do Chorwacji zaleca się zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która umożliwia skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w sytuacjach niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa UE/EFTA.

Bezpłatna (lub częściowo odpłatna) opieka medyczna przysługuje posiadaczom karty EKUZ w ograniczonym zakresie, tylko w sytuacji nagłej (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). Za okazaniem ważnej karty EKUZ za świadczenie zdrowotne płaci się tylko tzw. „partycypację” wynoszącą ok. 1-5% kosztu usługi medycznej (przykładowo 10 HRK za wydanie recepty lub skierowania). Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.

Koszt prywatnej standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 20-30 EUR, a pobytu w szpitalu – ok. 50 EUR na dobę (bez kosztów ew. operacji oraz leków).

Apteki czynne w godz. 8:00-19:00 w dni robocze oraz do godz. 14:00 w soboty; w większych miastach są apteki dyżurne, czynne całą dobę.

Autor: PSD Zd.Wola

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Oddział Miejsko Powiatowy w Zduńskiej Woli ul. Łaska 38