Zapraszamy na wczasy zagraniczne All Inclusive w Hotelu Palma do Słonecznego Brzegu w Bułgarii w terminie 09.09 – 20.09.2026 r.
Wszystkich zainteresowanych i zapisanych na wczasy zapraszam do Biura Stowarzyszenia wtorek i czwartek od godziny 9:00 do 12:00 w celu dokonania formalności do wtorku 27.01.2026
O nowych zaleceniach dotyczących monitorowania glikemii oraz korzyściach z wykorzystania systemu ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania mówili specjaliści i chorzy w interaktywnym poradniku dla pacjentów z chorobami przewlekłymi.
– To jest kluczowe narzędzie do leczenia cukrzycy, przede wszystkim tej, która wymaga insulinoterapii. Zwiększa bezpieczeństwo terapii oraz zmienia podejście pacjenta i jakość jego relacji z zespołem terapeutycznym – podkreślała prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. – Dzięki prawidłowemu monitorowaniu poziomu glikemii śmiertelność w cukrzycy można obniżyć o 21%. Możemy też zredukować ryzyko powikłań w zakresie drobnych naczyń, w przypadku stopy cukrzycowej o 50% – dodał prof. Janusz Gumprecht z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych o coraz większym zasięgu. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF – International Diabetes Federation) na cukrzycę choruje 470 milionów osób dorosłych, a w 2045 będzie ich ponad 700 milionów. W Polsce około 9% populacji ma rozpoznaną cukrzycę, a około milion ukrytą – jeszcze nie zdiagnozowaną. Kolejne niepokojące zmiany epidemiologiczne dotyczą obniżania się wieku zachorowania.
Pacjent a epidemia – Interaktywny poradnik dla pacjentów z chorobami przewlekłymi – Diabetologia
3 kwietnia o g. 13.00 w serwisie Medexpress został wyemitowany na żywo drugi odcinek cyklu „Pacjent a epidemia” – Interaktywny poradnik dla pacjentów z chorobami przewlekłymi – Diabetologia.
Gośćmi byli poprzez Skype: prof. Krzysztof Strojek, prof. Leszek Czupryniak i prof. Janusz Gumprecht.
Eksperci mówili m.in. o wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i odpowiadali na pytania widzów Medexpress TV m.in. samokontroli glikemii, telemedycyny czy modyfikacji terapii u osób z cukrzycą w czasie epidemii COVID-19.
Diabetolodzy: Leczenie cukrzyków zakażonych COVID-19 trudniejsze, a powikłania poważniejsze
W grupie pacjentów z cukrzycą
problemem jest nie tyle większe prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem, ile
gorsze rezultaty leczenia. Istnieje też większe prawdopodobieństwo rozwoju
ciężkich objawów i powikłań – wynika z informacji Polskiego Towarzystwa
Diabetologicznego zamieszczonego na stronie.
„W Chinach, gdzie odnotowano
dotychczas najwięcej przypadków zakażenia, zauważono, iż pacjenci z cukrzycą
posiadają wyższe ryzyko rozwoju ciężkich powikłań i zgonu niż osoby bez
cukrzycy. Ponadto można zauważyć pewną zależność między liczbą chorób
towarzyszących (np. cukrzyca, choroba serca) i ryzykiem rozwoju ciężkich
powikłań COVID-19 (im więcej chorób, tym to ryzyko jest wyższe)” – powołali się
na dane eksperci PTD.