Kategorie
Warto wiedzieć

Jak wyjaśnić dziecku, czym jest cukrzyca? “Wyspa Diabetyków” robi to doskonale

JOANNA WIŚNIEWSKA | 22 MARCA 2021

“Wyspa Diabetyków” to książka, która wyjaśni dzieciom i rodzicom, czym jest cukrzyca.

Książeczki dla dzieci o cukrzycy

Na polskim rynku literatury dziecięcej nie ma zbyt wielu książek edukacyjnych poświęconych cukrzycy. Bardzo szkoda, ponieważ uważamy, że edukacja na temat cukrzycy powinna być obecna w życiu każdego z nas od najmłodszych lat.

Jakiś czas temu mieliśmy okazję zapoznać się z serią książeczek Bajki kontra Choroba, w której również poruszony był temat diabetyków. 

Tym razem chcemy zaprezentować Państwu najnowszą pozycję dla najmłodszych. Jest to Wyspa Diabetyków, która w bardzo przystępny sposób tłumaczy, czym jest cukrzyca.

Wyspa Diabetyków: historia Franka

Na kilkudziesięciu stronach tej książeczki poznajemy Franka, który wprowadza swoją koleżankę Hanię oraz wszystkich czytelników, w świat aktywnego i pełnego pozytywnej energii diabetyka – Franka we własnej osobie.

Franek gra w koszykówkę, zdrowo się odżywia, jest pełnym energii i uśmiechu młodym chłopcem, który ma cukrzycę typu 1. Bohater książki w bardzo prosty sposób tłumaczy, w jaki sposób wygląda jego życie z cukrzycą. 

Z książki dowiemy się również, czym różni się typ 1 cukrzycy od typu 2. Dowiadujemy się z niej tak samo, że cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, na którą choruje coraz więcej ludzi. Informacja ta ma podkreślić, zarówno dzieciom, jak i czytającym książkę rodzicom, że dbanie o prawidłową masę ciała, zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną, powinno stać się naszym nawykiem od najmłodszych lat.

Franek widzi świat oczami wyedukowanego cukrzyka, mimo swojego młodego wieku, i tę wiedzę przekazuje dalej. Hania natomiast reprezentuje bardzo wiele osób w naszym społeczeństwie, których wiedza z zakresu cukrzycy jest niewielka.

“Wyspa Diabetyków” to pięknie wydana książka, z ilustracjami umilającymi lekturę oraz słowniczkiem, który utrwali Waszą wiedzę. Zdecydowanie polecamy lekturę zarówno rodzicom jak i dzieciom.

Możecie ją kupić bezpośrednio na stronie wydawnictwa Kinderkulka.

Cukrzyca typu 2: choroba cywilizacyjna

Mimo, że to cukrzyca typu 1 jest typem cukrzycy częściej diagnozowanym u dzieci, to ten drugi typ powoduje, że nazywamy cukrzycę chorobą cywilizacyjną.

Szacuje się, że aż 430 tysięcy dzieci na świecie choruje na cukrzycę typu 1

Natomiast aktualnie według raportu Międzynarodowej Federacji Cukrzycy na świecie żyje ponad 425 mln osób z cukrzycą. Liczba ta, niestety, każdego roku zwiększa się właśnie ze względu na wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2, w tym również wśród dzieci.

Z tego względu edukacja dzieci na temat cukrzycy jest niezbędna, ponieważ może dotyczyć ich samych, ich rodziców, kolegów czy dziadków. Cukrzyca jest między nami wszystkimi i może dotknąć każdego z nas.

Dlatego zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i edukacja są tak ważnymi punktami w życiu każdego z nas – wpajajmy dobre nawyki już od najmłodszych lat.

LITERATURA
  1. https://kinderkulka.pl/ksiazki/wyspa-diabetykow/

O AUTORZE:

joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
mgr Joanna Wiśniewska

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywacje ludzkie oraz kondycją psychiki człowieka. W pracy wykorzystuje zdobytą o człowieku wiedzę.

Źródło:cukrzyca.pl

Autor: PSD Zd.Wola

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Oddział Miejsko Powiatowy w Zduńskiej Woli ul. Królewska 29