Kategorie
Lekarz radzi

Objawy cukrzycy – na to zwróć uwagę

Objawy cukrzycy bywają niepozorne – to często drobne dolegliwości. Jeśli je zlekceważymy, mogą spowodować wiele groźnych powikłań. Poznaj, jakie są najczęstsze objawy cukrzycy.

  • Cukrzyca nie jest chorobą, na którą zaczynamy chorować nagle, z dnia na dzień. Objawy cukrzycy pojawiają się stopniowo, jednak my albo je bagatelizujemy, albo wiążemy z innymi dolegliwościami
  • O tym, czy mamy cukrzycę, będą oczywiście świadczyć wyniki badań zleconych przez lekarza (m.in. badanie poziomu cukru we krwi), ale pierwsze sygnały zwiastujące cukrzycę możemy zaobserwować znaczne wcześniej samodzielnie
  • Lista objawów tej choroby jest długa i nie zawsze potrafimy trafnie rozpoznać jej symptomy. Dlatego jeśli obserwujemy dolegliwości, które pojawiły się nagle i długo nie chcą ustąpić, nie odkładajmy wizyty u lekarza! Nie próbujmy także leczyć się sami, to specjalista stawia diagnozę

Trzy podstawowe objawy cukrzycy

Co może niepokoić szczególnie? – Niewątpliwie senność, wzmożone pragnienie i spadek wagi. Jeśli te trzy objawy występują razem, to moją pierwszą myślą jest: cukrzyca. I zawsze trafiam – twierdzi dr Ewa Łapińska, lekarz chorób wewnętrznych.

Sprawdźmy więc, czy nie znajdujemy u siebie takich dolegliwości. Oczywiście każdy ma gorsze dni – czuje się zmęczony i senny. Potencjalnych winowajców jest całe mnóstwo: brzydka pogoda lub pora roku, nadmiar obowiązków w pracy i w domu, wciąż odkładany wyjazd na urlop. Jednak kolejne kawy nie rozwiązują problemu, a senność jest coraz bardziej uciążliwa. Gdy dodatkowo obserwujemy nagłe zmiany nastroju, pojawianie się niepokoju lub nawet stanów depresyjnych, często z kołataniem serca i drżeniem rąk, warto sobie zadać pytanie o prawdziwą przyczynę tego stanu.

Czasem objawy cukrzycy po prostu ignorujemy albo ich nie zauważamy, źle interpretujemy. Na przykład latem, to oczywiste, że wszyscy pijemy wtedy więcej wody. Ale gdy odczuwamy nieustanne pragnienie zimą, to jest to powód do niepokoju. Pijemy wtedy ogromne ilości płynów (nawet 10 l dziennie), a to powoduje wielomocz. Dzieje się tak, bo nerki przestają odfiltrowywać glukozę, gdy jej stężenie we krwi staje się nadmierne (tzw. próg nerkowy) i wydalają ją z moczem, a my znów odczuwamy pragnienie. Wydalanie powyżej 3 l moczu dziennie stanowi problem, którego nie możemy absolutnie lekceważyć.

Bywa również tak, że objawy rozwijającej się choroby mogą nawet początkowo… cieszyć. Dzieje się tak w przypadku człowieka walczącego z nadwagą. Jeśli chudnie, nie głodząc się a wręcz przeciwnie – ma apetyt i z przyjemnością go zaspokaja. Jednak spadek wagi może powodować choroba – cukier jest wydalany z moczem, więc organizm zaczyna pobierać potrzebną energię do przemian metabolicznych z zapasów. Taki ubytek tkanki tłuszczowej jest powodem wyłącznie do zaniepokojenia i szybkiej wizyty u lekarza.

Przecież o siebie dbam

Inną kategorią dolegliwości są te związane z naszym samopoczuciem i higieną osobistą. Czasami myślimy, że nieświeży oddech jest wynikiem braku higieny jamy ustnej. Ale jeśli jej przestrzegamy i nadal mamy kłopot, a dodatkowo woń jest charakterystycznie słodka, o zapachu acetonu – to w kręgu podejrzanych musi znaleźć się cukrzyca.

Podobnie, gdy powracają przeróżne schorzenia dziąseł w postaci stanów zapalnych lub pleśniawek, a nawet gdy stwierdzamy zaburzenia smaku, choć te zdarzają się sporadycznie.

Kolejnym sygnałem ostrzegawczym są zmiany skórne. Oczywiście nie wszystkie, ale niektóre. Bywają widoczne w postaci ropnych wykwitów, przetłuszczenia skóry, grzybicy paznokci, inne odczuwamy w formie natrętnego swędzenia skóry.

Warto wiedzieć, że cukrzyca sprzyja zakażeniom i utrudnia gojenie się ran. Większe niż zazwyczaj ilości wypadających włosów to jeszcze jeden element zbliżający nas do końca układanki, jaką jest diagnoza cukrzycy.

A jeśli to nie zmęczenie, tylko cukrzyca?

Bardzo niebezpiecznie jest także ignorowanie sygnałów, które kojarzymy ze zmęczeniem. Zazwyczaj mamy napięty program dnia i pewne dolegliwości łączymy właśnie z szybkim tempem życia. Dlatego pogorszenie wzroku przypisujemy długotrwałej pracy przed komputerem lub czytaniem przy nieodpowiednim świetle. Jednak gdy następuje ono w krótkim czasie, a możliwości oczu zmniejszają się radykalnie (świetnie dobrane okulary nagle „przestają działać”), musimy wyciągnąć poważne wnioski. Dodatkowym argumentem będą przekrwione spojówki.

Katalog sygnałów ostrzegawczych zamykają nawracające stany zapalne narządów moczowych i płciowych oraz skurcze kończyn dolnych, najczęściej łydek. Jeśli o siebie dbamy, a problemy ginekologiczne narastają, świadczy to o bardzo zaawansowanej utajonej cukrzycy. Mężczyźni też mają problemy – po latach dochodzi u nich do zaburzeń płodności spowodowanych niemożnością uzyskania wzwodu (cukrzyca niszczy unerwione ciała jamiste prącia).

Nie ignoruj cukrzycy, bo…

Cukrzyca pociąga za sobą wiele możliwych powikłań. Oprócz wspomnianych już problemów może także powodować trwałe uszkodzenia nerek oraz zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Zagraża nam również inwalidztwo wskutek powstania tzw. stopy cukrzycowej wynikającej z niedokrwienia. Zniekształcona, pokryta wrzodami stopa musi zostać amputowana. W końcu najważniejsze i najgorsze – przedwczesny zgon spowodowany wystąpieniem wymienionych chorób. I tu przypomnijmy po raz kolejny, że do tego prowadzą powikłania, a nie sama cukrzyca.

Tylko lekarz jest w stanie powiązać nasze dolegliwości z odpowiednią chorobą. Nie możemy więc leczyć się sami ani tym bardziej bagatelizować nawet najdrobniejszych zmian zdrowia lub samopoczucia. Im wcześniej prawidłowo zareagujemy, tym większe szanse na to, że cukrzyca, choć uciążliwa, pozwoli nam żyć w miarę normalnie. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, których bliscy już chorowali, gdyż cukrzyca często jest dziedziczna. Dotyczy to również osób otyłych. Dawno udowodniono, że nadwaga zwiększa zagrożenie cukrzycą, podobnie jak miażdżycanadciśnienie, choroba niedokrwienna mózgu, serca lub nóg.

Późne rozpoznanie cukrzycy

Postawienie właściwej diagnozy wcale nie jest takie łatwe. Jednak zazwyczaj okazuje się, że sami jesteśmy sobie winni.

Doktor Ewa Łapińska, pytana o praktykę w rozpoznawaniu tej choroby, mówi: – Ze starszymi ludźmi jest stosunkowo prosto. Oni często bywają u lekarza w związku z innymi przypadłościami. Cukrzycę u nich wykrywa się niejako przypadkowo, ja na przykład standardowo kieruję ich na takie badania raz w roku. Inaczej z ludźmi młodymi. Muszą wystąpić naprawdę ostre objawy, żeby ktoś do mnie trafił. Bardzo rzadko zdarza się, by na konsultację przybył ktoś zaniepokojony pierwszymi objawami. I dlatego tak często rozpoznaje się bardzo zaawansowaną cukrzycę. Szacuje się, że w Polsce żyje powyżej dwóch milionów cukrzyków, a blisko połowa z nich nie wie o swojej chorobie – dodaje.

Niezależnie więc od naszego stanu zdrowia – pora zacząć obserwować organizm i wykonywać badania kontrolne, by nie dołączyć do grupy chorych. Na wizytę lekarską niekoniecznie musimy udawać się karetką na sygnale. Od tego, jak zareagujemy na sygnały ostrzegawcze, zależy nasze zdrowie, a bywa, że i życie. Warto o tym pamiętać.

Powikłania i zagrożenia związane z cukrzycą

• Niekontrolowany wzrost stężenia glukozy we krwi może spowodować śpiączkę cukrzycową, która u osób starszych zwiększa ryzyko powikłań (infekcje płuc, zawał serca, udar mózgu).

 • Cukrzycy są 2- lub 4-krotnie częściej narażeni na choroby serca niż ludzie zdrowi.

• Choroba przyspiesza powstawanie zaćmy oraz zwiększa ryzyko jaskry. U diabetyków przypadki ślepoty są aż 25-krotnie częstsze.

• Cukrzyca może prowadzić do tzw. marskości wrotnej wątroby ze stłuszczeniem. Choroba sprzyja także rozwojowi kamicy żółciowej.

Redakcja poleca:

  1. Najwcześniejsze objawy cukrzycy. Jeśli zauważysz, zrób to badanie
  2. Nietypowy objaw cukrzycy. Nie wolno ignorować
  3. 3 mln Polaków z rozpoznaniem cukrzycy. Chorych jest więcej, ale unikają diagnozy

Źródło:medonet.pl

Autor: PSD Zd.Wola

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Oddział Miejsko Powiatowy w Zduńskiej Woli ul. Łaska 38