Bez kategorii

Kategorie
Bez kategorii Klub diabetyka

ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY 2022

Drodzy Diabetycy

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy składam wszystkim diabetykom życzenia zdrowia, szczęścia, uregulowanych cukrów oraz dużo ruchu, a członkom rodzin wytrwałości w pomocy swoim bliskim w życiu z tą nieuleczalną chorobą.

Henryk Domagała – Prezes Zarządu

Cukrzyca jest chorobą, która wiąże się ze zmianami nie tylko w sferze nawyków żywieniowych, pomiarów glukozy i aktywności fizycznej, ale również w sferze emocjonalnej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że choroba wymaga angażowania się w jej leczenie przez cały czas, 7 dni w tygodniu, bez odpoczynku. Diagnoza cukrzycy wiąże się z wieloma zmianami w życiu codziennym. Wraz z rozpoznaniem pojawiają się nowe, dodatkowe czynności, o których każdy pacjent musi pamiętać przez cały czas.

Kategorie
Bez kategorii

Cukrzycowy obrzęk plamki i co dalej?

Cukrzycowy obrzęk plamki to nie wyrok! Szczególnie odkąd w programie lekowym jest szeroko dostępne skuteczne leczenie. Nie zaniedbuj badań kontrolnych, a w razie nieprawidłowości niezwłocznie zgłoś się do poradni leczenia siatkówki.

Źródło: diabetyk.org.pl

Kategorie
Bez kategorii

Zadbaj o swoje nerki, strategie nefroprotekcyjne w cukrzycy

Cukrzyca jest najczęstszą przyczyną przewlekłej choroby nerek (PChN) na świecie. Cukrzycowa choroba nerek wpływa negatywnie na jakość życia, prowadzi do rozwoju dalszych powikłań – przede wszystkim ze strony serca i naczyń krwionośnych, może prowadzić do tzw. schyłkowej niewydolności nerek i konieczności zastąpienia ich funkcji za pomocą dializoterapii, a także przyczynia się do zwiększonej śmiertelności. Około 25-30% pacjentów z cukrzycą rozwija chorobę nerek, z czego większość nie zdaje sobie sprawy – nerki nie bolą, a objawy często pojawiają się dopiero gdy pozostaje nam jedynie 20% funkcji tych narządów.
Czynnikami ryzyka rozwoju cukrzycowej choroby nerek są:
• cukrzycowa choroba nerek w rodzinie,
• stale podwyższone stężenie glukozy we krwi,
• otyłość,
• palenie tytoniu,
• wysokie wartości ciśnienia tętniczego,
• wysokie wartości cholesterolu,
• związane z cukrzycą problemy ze wzrokiem (retinopatia cukrzycowa) lub uszkodzenie nerwów (neuropatia cukrzycowa).

Kategorie
Bez kategorii

Obniżenie czynników ryzyka oznacza dłuższe życie

Najnowsze badanie pokazuje, że w przypadku osób z cukrzycą typu 2 zmniejszenie czterech czynników ryzyka – HbA1c, wskaźnika masy ciała (BMI), skurczowego ciśnienia krwi i cholesterolu LDL – może wydłużyć oczekiwaną długość życia o miesiące lub lata.Wyniki dotyczące cukrzycy typu 2 zostały opublikowane w „JAMA Network Open” przez dr. Hameda Kianmehra z College of Pharmacy, University of Florida i współpracowników.

Kianmehr i współpracownicy obliczyli przedłużenie życia w zależności od wieku, podstawowych poziomów czterech wspomnianych czynników ryzyka oraz stopnia redukcji tych czynników.

– Lepsza kontrola biomarkerów może potencjalnie wydłużyć oczekiwaną długość życia o trzy lata u przeciętnej osoby z cukrzycą typu 2. U osób z bardzo wysokim poziomem HbA1c, skurczowym ciśnieniem krwi, cholesterolem LDL i BMI kontrola biomarkerów może potencjalnie poprawić średnią długość życia o ponad 10 lat – piszą Kianmehr i współpracownicy.

Odkrycie może być wykorzystane przez klinicystów i pacjentów przy wyborze optymalnych celów leczenia, motywowaniu pacjentów do ich osiągania oraz mierzeniu potencjalnych korzyści zdrowotnych związanych z interwencjami.

W badaniu wzięły udział 421 osoby dorosłe w wieku od 51 do 80 lat z cukrzycą typu 2 bez chorób układu krążenia, z czego 46 proc. stanowiły kobiety.

Podsumowując, zmniejszenie HbA1c z najwyższego (średnia 9,9 proc.) do najniższego (5,9 proc.) kwartyla wiązało się z dodatkowym czasem życia – 3,8 roku. A zmniejszenie HbA1c z najwyższego kwartyla do drugiego co do wartości (średnio 7,7 proc.) było związane ze średnio o 3,4 roku dłuższym życiem.

Jednak dalsze obniżenie HbA1c z 7,7 proc. do poziomu drugiego najniższego kwartyla (średnio 6,8 proc.) dodało tylko około 6 miesięcy życia, podczas gdy dalszy spadek z 6,8 proc. do najniższego kwartyla w ogóle nie wydłużył życia.

Wynik ten był zgodny z badaniem ACCORD, w którym w grupie z intensywną glikemią (docelowy HbA1c <6,0%) odnotowano wyższe wskaźniki śmiertelności w porównaniu z grupą kontrolną (cel HbA1c 7%–8%), co skłoniło do wstrzymania tej części badania.

Jednak tylko niewielka część uczestników ACCORD przyjmowała agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) i żaden z nich nie przyjmował inhibitorów kotransportera sodowo-glukozowego-2 (SGLT2). To, czy osiągnięcie celów za pomocą nowszych leków może przynieść inne wyniki w porównaniu z badaniem ACCORD, jest bardzo interesujące. „W oczekiwaniu na takie dowody nasze badanie podkreśla znaczenie kontrolowania poziomów HbA1c między 7,0 proc. a 8,0 proc. – piszą autorzy.

Dodają, że redukcja masy ciała jest „priorytetem zdrowia klinicznego i zdrowia publicznego”. Redukcje z najwyższego kwartyla BMI (średnio 41,4 kg/m2) do trzeciego (33,0 kg/m2), drugiego (28,6 kg/m2) i pierwszego (24,3 kg/m2) wiązały się z dodatkowymi – odpowiednio 2,0, 2,9 i 3,9 – latami życia.

Obniżenie skurczowego ciśnienia krwi jest mniej skuteczne, ale nadal ważne.

W porównaniu z osobami z czwartego kwartyla pod względem skurczowego ciśnienia krwi (160,4 mmHg), zmniejszenie do trzeciego (139,1 mmHg), drugiego (128,2 mmHg) i pierwszego (114,1 mmHg) kwartyla wiązało się z wydłużeniem życia o odpowiednio 1,1, 1,5, i 1,9 roku.

Fakt, że wpływ obniżenia od czwartego do pierwszego kwartyla na skurczowe ciśnienie krwi był mniejszy niż ten związany z HbA1c lub BMI, nie oznacza, że kontrola ciśnienia krwi nie jest ważna, podkreślają autorzy, ponieważ „nasze szacunki na poziomie populacji nie są przeznaczone dla klinicystów, aby nadawali pierwszeństwo jednemu leczeniu nad drugim, ponieważ wyniki leczenia różniły się znacznie w zależności od indywidualnych cech pacjentów”.

Co więcej, kontrola skurczowego ciśnienia krwi jest oszczędnością z punktu widzenia zdrowia publicznego. Stosunkowo niższy koszt leków przeciwnadciśnieniowych i ustalony silny związek przyczynowy między skurczowym ciśnieniem krwi a powikłaniami makronaczyniowymi sprawiają, że skurczowe ciśnienie krwi ma dużą wartość kliniczną i ekonomiczną.

Jeśli chodzi o poziom cholesterolu LDL, obniżenie z czwartego kwartyla (146,2 mg/dl) do trzeciego (107 mg/dl), drugiego (84,0 mg/dl) i pierwszego (59 mg/dl) kwartyla wiązało się z 0,5, 0,7, i 0,9 dodatkowych lat życia.

Wniosek? Im wcześniej zajmiemy się czynnikami ryzyka, tym lepiej.

Na przykład kobieta w wieku 50–60 lat z BMI 30 kg/m2, skurczowym ciśnieniem krwi 160 mmHg i HbA1c 10 proc. może wydłużyć swoje życie o 3 lata, obniżając ciśnienie skurczowe do 120 mmHg i o kolejne 1,2 roku obniżając BMI do 25 kg/m2.

A dla mężczyzny w wieku 50–60 lat z BMI 35 kg/m2, skurczowym ciśnieniem krwi 160 mmHg, HbA1c 8% i LDL-cholesterolem 130 mg/dl, obniżenie BMI z 35 kg/m2 do 30 kg/m2 może dać dodatkowe 1,4 roku życia. Jednak mężczyzna w wieku 71–80 lat z tymi samymi poziomami biomarkerów mógł zyskać tylko 0,6 roku, obniżając BMI do 30 kg/m2.

Odkrycia te podkreślają znaczenie kontroli biomarkerów w młodszym wieku i „potencjalną potrzebę kompromisu między jakością życia a leczeniem starszych pacjentów, gdy korzyści z kontroli biomarkerów są ograniczone” – zauważają Kianmehr i współpracownicy.

Źródło: www.termedia.pl

Kategorie
Bez kategorii Klub diabetyka

Z okazji Dnia Kobiet

Z bukietem róż dziś pragnę przyjść, by złożyć Wam życzenia.

Drogie Panie

Życzę Wam, aby wszystkie plany – nawet te bardzo abstrakcyjne – udało się zrealizować. Życzę Wam szczęścia – dzięki któremu te zamierzenia staną się realne. Zdrowia, które pomoże w ich realizacji. I przyjaciół, z którymi będziecie mogły dzielić radość ze swoich sukcesów.

Henryk Domagała Prezes PSD Zduńska Wola

Kategorie
Bez kategorii

Podziękowanie za 30 Finał WOŚP 2022

W imieniu Polskiego Stowarzyszenie Diabetyków w Zduńskiej Woli z całego serca dziękuję, za udział w Akcji WOŚP. W tym roku Finał był wyjątkowo trudny, ale mimo przeszkód i utrudnień związanych z pandemią udało się go zorganizować. Jestem bardzo szczęśliwy i wdzięczny dlatego, wszystkim którzy się do tego przyczynili pragnę złożyć gorące i szczere podziękowania.

Dzięki Waszemu wsparciu zebraliśmy łącznie 782,47 zł w tym do e-skarbonki 320 zł i do puszki stacjonarnej 457,42

Kategorie
Bez kategorii

Boże Narodzenie 2021

Miłości. Ciepła. Bliskości.

Choć to będą święta inne niż wcześniej, życzę Świąt Bożego Narodzenia pełnych życia i miłości, a w przyszłym roku jak najmniej życiowych zakrętów. Poza tym dużo uśmiechu, radości i pochłaniania życia w całości.

Rok 2022 musi być dobry, szczęśliwy i szczodry!

Wesołych świąt, w których wyglądamy normalności i wspominamy święta w minionych latach.

Henryk Domagała – Prezes Zarządu PSD w Zduńskiej Woli

Kategorie
Bez kategorii Klub diabetyka

Światowy Dzień Cukrzycy 2021

Co to jest Światowy Dzień Cukrzycy?

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

International Diabetes Federation

Od 1991 r. popularność tego dnia wzrosła i obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. W obchodach uczestniczą osoby ze środowisk opiniotwórczych, lekarze, dzieci, dorośli i oczywiście ludzie chorzy na cukrzycę.

Kategorie
Bez kategorii Klub diabetyka Warto wiedzieć

Zmiana adresu Biura Stowarzyszenia

Ze względu na wyłączenie z eksploatacji Budynku administracji Szpitala Powiatowego w Zduńskiej Woli, będącego zarazem siedzibą naszego Biura, przenosimy na czas określony Biuro Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Tymczasowy adres i miejsce spotkań członków Stowarzyszenia jest od listopada 2021 w budynku Inkubatora Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli przy ul. Łaskiej 38.

Biuro czynne we wtorki i czwartki w godzinach od 9:00 do 12:00

ZAPRASZAMY

Kategorie
Bez kategorii Przepisy

Fenomenalna moc kiszonek potwierdzona naukowo!

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili naukowo, że w naszym codziennym jadłospisie nie powinno brakować pokarmów, które podlegają procesom fermentacji – powinniśmy jeść dużo kiszonek (1).

Najnowsze wyniki badań wskazują, że już po 10 tygodniach diety bogatej w kiszonki zmienia się mikro biom, wyraźnie wzmacnia się nasz układ odporności, a na dodatek spada stężenie prozapalnych interleukin, które wiązane są m.in. z cukrzycą typu 2 i chronicznym stresem.

Jaki wpływ na zdrowie mają kiszone produkty? Nowe odkrycie mikrobiologów